Jablčný ocot
Jablčný ocot a jeho priaznivé účinky na zdravé trávenie aj pokožku hlavy sú známe po stáročia. Vlasom prospieva oplachovanie jablčným octom, ktoré je jedným z najstarších prírodných riešení starostlivosti o vlasy. Jablčný ocot v prírodných výživových doplnkoch zasa znižuje cholesterol, tlak a pôsobí proti plesniam.
Aké ďalšie zdravotné benefity má jablčný ocot? Ako často sa odporúča octový oplach na vlasy a ako ho správne pripraviť?
Ako a kde získať jablčný ocot?
Jablčný ocot sa vyrába rozdrvením jabĺk a následným odšťavením. Získava sa kvasením jablčného muštu pôsobením baktérií kyseliny octovej. Výsledkom tohto procesu je jablčný ocot, ktorý sa často využíva v kuchyni – je zložkou šalátových dresingov, marinád či potravinových konzervačných látok. Jablčný ocot možno aj piť – ideálne je zmiešať dve polievkové lyžice s čistou vodou. V prípade, že ho nevieme prijať zo stravy ani vypiť, odporúča sa jablčný ocot dopĺňať formou prírodných vitamínových doplnkov, nakoľko je jeho prínos pre zdravie a krásu skutočne ohromný.
Cenné zložky jablčného octu
Jablčný ocot obsahuje množstvo cenných zložiek – vitamíny, minerály, enzýmy a stopové prvky.
Medzi najvýznamnejšie látky, ktoré sú blahodárne pre zdravé trávenie aj vlasy, patrí:
- vitamín A, B1, B2, B6, C a E,
- kyselina listová,
- betakarotén,
- horčík, vápnik, draslík, sodík, železo a zinok,
- jód, fluór, selén a meď,
- fosfáty.
Jablčný ocot na lepšie trávenie
Štúdie ukázali, že jablčný ocot na trávenie môže podporiť chudnutie, respektíve spaľovanie tukov v oblasti brucha. Pravidelné užívanie prípravkov s obsahom jablčného octu môže spolu s vyváženým jedálničkom a vhodnou fyzickou aktivitou prispieť k trvalej a zdravej redukcii hmotnosti.
Zdravotné benefity jablčného octu
- Pokles hladiny cukru a cholesterolu v krvi,
- znižuje krvný tlak,
- zabíja plesne,
- podpora trávenia,
- účinný proti kožným ochoreniam,
- tlmí opuchy.
Užívanie jablčného octu
- Denná dávka jablčného octu je maximálne 2 polievkové lyžice, pričom toto množstvo sa riedi s vodou. Najvhodnejšie je pridať ocot do jedla (napríklad do šalátového dresingu).
- V prípade, že octový roztok pijete, použite slamku – tým sa minimalizuje kontakt chrupu s kyselinou octovou.
- Po vypití octového nápoja si vypláchnite ústa vodou – zuby si umyte aspoň 30 minút po vypití, aby ste neohrozili zubnú sklovinu.
- Jablčný ocot nikdy nepite na prázdny žalúdok – dráždi to sliznicu žalúdka.
- Pre osoby trpiace gastroparézou – porucha vyprázdňovania žalúdka v dôsledku poškodenia nervov, ktoré vedú do žalúdka, je jablčný ocot nevhodný.
- Pozor aj na alergie! Ak sa vyskytne akákoľvek alergická reakcia na octový roztok, okamžite ho prestaňte užívať.
Jablčný ocot pre zdravie vlasov
- Vyhladené a lesklé vlasy – jablčný ocot prispieva k vyhladeniu vlasových kutikulov, čo vlasy prirodzene zjemní a dodáva im krásny lesk.
- Stimulácia rastu vlasov – jablčný ocot prekrvuje pokožku hlavy, čo pomáha stimulovať rast nových vlasov.
- Čistenie pokožky hlavy a ozdravenie vlasov – antibakteriálne a protiplesňové účinky octu efektívne čistia a osviežujú vlasovú pokožku. Z vlasov odstraňujú nečistoty, stylingové prípravky aj prebytočný maz.
- Redukcia tvorby lupín – protiplesňové vlastnosti jablčného octu sú prírodným spôsobom, ako bojovať proti tvorbe lupín. Pravidelný oplach octovým roztokom zmierňuje vysušovanie pokožky hlavy.
- Obnovenie prirodzeného pH pokožky hlavy – jablčný ocot má kyslé pH, ktoré sa zložením približuje pH pokožky hlavy. Oplachovanie vlasov jablčným octom pomáha obnoviť prirodzené pH, čím sa predchádza mastnej, svrbivej a šupinatej pokožky hlavy.
Pravidelné oplachovanie vlasov jablčným octom
Vo všeobecnosti platí, že octový oplach je vhodné používať aspoň raz do týždňa – osoby s extrémne mastnou pokožkou hlavy môžu aj dvakrát týždenne.
Oplach z jablčného octu možno na vlasoch nechať aj bez vymytia, vďaka čomu budú účinné látky pôsobiť dlhšie a intenzívnejšie. Tí, ktorým prekáža octový zápach, si môžu niekoľko minút po aplikácii vlasy prepláchnuť vlažnou vodou.
Nezabudnite ocot zriediť v správnom pomere s vodou, vyhnite sa kontaktu s očami a sledujte reakcie vlasov a pokožky hlavy. Pred prvým oplachovaním sa odporúča urobiť alergický test na malej ploche pokožky, aby ste predišli prípadnej alergickej reakcii na ocot.
Octový oplach na vlasy
- Zmiešajte dve polievkové lyžice jablčného octu s litrom vody.
- Zmes si nalejte na hlavu a vmasírujte do pokožky.
- Pre maximálny účinok oplachu vlasy neumývajte – iba nechajte uschnúť.
- Po niekoľkých minútach octová aróma zmizne – ostanú ošetrené a ozdravené vlasy.