Zbavte sa stresu a žite zdravšie! Čo pre to môžete urobiť?

Zbavte sa stresu a žite zdravšie! Čo pre to môžete urobiť?

Stres je prirodzenou súčasťou nášho života, ide o reakciu organizmu na nebezpečenstvo. V niektorých prípadoch je stres dokonca pozitívny, ale iba v krátkodobom horizonte.

Aký stres nám škodí a ako proti nemu účinne bojovať?  Zbavte sa chronického stresu raz a navždy. Máme pre vás účinné tipy, ako na to. 

Čo je stres?

Stres je reakcia ľudského tela na životné situácie. Vyvolať ho môže prakticky čokoľvek – každodenné povinnosti v škole, práci či doma, zdravotné ťažkosti aj významné udalosti. Pri množstve situácií je stres pozitívnym elementom – pomáha nám vyrovnať sa s náročnými okolnosťami, nabudí k vyššiemu výkonu, dodá odvahu, keď ochorie dieťa, upozorní na chybu či ohrozenie. Problém nastáva, keď sa krátkodobý stres z nových či nečakaných situácií mení na stres dlhodobý chronický. Ten totiž dokáže prerásť do závažných psychických a fyzických ťažkostí.

Prejavy stresu

Rozlišujeme rôzne formy stresu a rozličné stresory – podnety a situácie, ktoré stres vyvolávajú. Prejavia sa tým, že srdce začne biť rýchlejšie, zrýchli sa dych, svaly sa napnú alebo stiahnu – jednoducho telo aj myseľ sú pripravené na akciu. Je to prirodzená reakcia ľudského tela, ktorej primárnym cieľom je chrániť telo v prípade núdze a dostať nás do bezpečia. No v prípade, že budeme stresovú reakciu prežívať každodenne, respektíve veľmi často, hrozia vážne zdravotné komplikácie. Okrem rôznych psychických porúch stres negatívne vplýva na zdravie pokožky, vlasov a nechtov. Vlasy, podobne ako nechty, sú pod vplyvom dlhodobého stresu oslabené, suché a viac sa lámu. Pleť vystresovaného človeka pôsobí nezdravo (má sivastý nádych), je bez lesku a často ju trápia kožné ťažkosti či alergické reakcie.

Príznaky chronického stresu 

  • Podráždenosť,
  • úzkostné stavy,
  • depresia,
  • časté bolesti hlavy – migréna,
  • problémy so spánkom – nespavosť,
  • unavená pleť bez života,
  • slabé a lámavé vlasy a nechty.

Techniky zvládania stresu 

Ako sa zbaviť dlhodobého stresu a nervozity? Cieľom nie je stres úplne odstrániť. Sú životné momenty, kedy to bez stresu jednoducho nejde a je pre nás veľmi užitočný. Potrebujeme však bojovať s dlhodobým nezdravým stresom, ale najprv musíme rozpoznať faktory, ktoré ho zvyčajne vyvolávajú – tzv. spúšťače stresu. Následne je dôležité pracovať na ich eliminovaní, a to aj dodržiavaním niekoľkých základných pravidiel, ktoré vedú k zdravému a menej stresujúcemu životu:

  • zdravé stravovacie návyky,
  • kvalitný, minimálne sedemhodinový spánok,
  • pravidelný pohyb,
  • obmedzte pitie kávy a alkoholu,
  • naučte sa vedome oddychovať a relaxovať,
  • pomáhajú aj meditácia a správna technika dýchania.

Efektívny návod proti stresu 

Dychové cvičenia na zvládanie stresu

Štúdie dokazujú, že pomalé hlboké dýchanie pôsobí upokojujúco. Už 15 minút hlbokého dýchania znižuje reaktivitu nervových buniek, ktoré sa zapájajú počas stresu.

Pozitívnou energiou proti stresu

Ľudia, ktorí trávia voľný čas v okruhu najbližších, sú pokojnejší a spravidla menej podliehajú stresu. Súvisí to s tým, že v skupine sa cítime bezpečnejšie. Platí, že podpora od milovaných osôb vedie k úľave od stresu – často pritom stačí objaviť iný uhol pohľadu na zdanlivo stresujúcu situáciu, čo vedie k upokojeniu.

Príroda prirodzene odbúrava stres

Čas strávený v prírode pomáha zbaviť sa stresu. Výskumy ukazujú, že lepšie znášať stres zo skúšky či náročnej práce pomáha napríklad aj prezeranie fotiek prírody. Ale najefektívnejšia je rozhodne prechádzka v lese, prípadne piknik s priateľmi v parku. 

Kontrolované zvládanie stresu

Stres často vzniká z pocitu frustrácie, že nad situáciou nemáme kontrolu. Keď zažívame niečo stresujúce, pomáha pripomenúť si, že sme to väčšinou my, kto má veci vo svojich rukách. Iba my rozhodujeme o tom, čo a ako urobíme a aká bude naša reakcia. Dokonca aj v prípadoch, keď nemáme veci celkom pod kontrolou (v zápche či preplnenom lietadle), je dobré sústrediť sa na niečo, čo vieme ovplyvniť – napríklad na výber pesničky, pohodlnejšie nastavenie sedadla či dobrú knihu, do ktorej sa s chuťou a bez stresu začítame.

Výživové doplnky na stres a lepší spánok

Účinnými bojovníkmi proti stresu, strachu a na lepší spánok sú výživové doplnky. Gumené antistresové jednorožce s obsahom vitamínu B6, extraktu z koreňa Ashwagandhy a medovky lekárskej prispievajú k zníženiu miery únavy a regulácii hormonálnej aktivity. Pri pravidelnom užívaní redukujú stres a úzkosť a zlepšujú koncentráciu a pamäť. 

Chutné gumíky Best SLEEP ever s obsahom vitamínov C, B3, B6, B12, L-theanínu zo zeleného čaju, extraktu z medovky lekárskej, mučenky pleťovej a s melatonínom skracujú čas zaspávania a zároveň predlžujú spánok. Znižujú vyčerpanie a únavu, pôsobia upokojujúco a pomáhajú tlmiť príznaky jet lagu – pásmovej choroby.